Monitoring wizyjny – jak działa ten system?

Monitoring wizyjny to jeden z najczęściej spotykanych systemów, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Spotkamy go w firmach, sklepach, szkołach, na ulicach miast, ale również w prywatnych domach. W tym miejscu dowiesz się, czym właściwie jest monitoring wizyjny oraz w jaki sposób można go wykorzystać w ochronie zdrowia i mienia.

Czym jest monitoring wizyjny?

System monitoringu wizyjnego wykorzystuje kamery przemysłowe ulokowane w strategicznych miejscach budynku. Obraz jest przekazywany do centrali, gdzie może być na bieżąco oglądany np. przez pracowników firmy ochroniarskiej. Nowoczesne systemy pozwalają także śledzić obraz z poziomu aplikacji mobilnej, dzięki czemu, monitoring wizyjny znajduje zastosowanie także w prywatnych domach. Nagrania są zapisywane w chmurze, dzięki czemu, można do nich zajrzeć po wielu dniach.

W jakim celu można wykorzystywać monitoring wizyjny?

To powszechne rozwiązanie wykorzystywane dla zapewnienia bezpieczeństwa osób, a także ochrony mienia. W dużych zakładach produkcyjnych monitoring może być stosowany także do kontroli jakości wyrobów. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że monitoring nie może zostać użyty w celu sprawowania kontroli np. nad wydajnością pracowników w biurze. Jest to poważne naruszenie obowiązujących zasad RODO. Monitorowane pomieszczenia i budynki powinny ostrzegać przed obecnością kamer. W domach prywatnych, sama informacja odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Jakie korzyści oferuje monitoring?

Ten system daje nam pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w danym pomieszczeniu. Monitoring może nas w porę ostrzec przed obecnością niepożądanych gości w naszym domu. Wpływa na bezpieczeństwo zdrowia i mienia, ale stanowi również element odstraszający, np. w miejscach, gdzie wcześniej zaobserwowano problem śmiecenia. W przypadku, gdy na danym terenie dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa, monitoring wizyjny dostarcza materiału dowodowego, potrzebnego do wyjaśnienia sprawy i ujęcia sprawcy.